Tournaments have a new home in Fun and Games in The Commissary
Thanks to the crew at GW
Thanks to the crew at GW
I've caught the tournament bug! Seeing as this one hadn't been covered I thought I'd start one to fill in the time before Season 10.
The rules are:
Everyone votes for their
After around 24 hours (or more if there aren't enough votes) then I will tally the votes and the character with the most votes overall is voted out.
If there is a tie then we vote for one of the tied characters.
The last character left wins!
SGC & other humans
Gen. Jack O'Neill
Lt Col Samantha Carter
-------------------------------------------------
TOP 10
1 -
2 -
3 - Dr Janet Fraiser
4 - Teal'c
5 - Dr Daniel Jackson
6 - Jacob Carter/Selmac
7 - Gen George Hammond
8 - Bra'tac
9 - Thor
10 - Jonas
------------------------------------------------
Col Harry Maybourne <===== Eliminated Round 64
Dr Rodney McKay <===== Eliminated Round 63
Sgt Walter Harriman <===== Eliminated Round 62
Ba'al <===== Eliminated Round 61
Replicarter <===== Eliminated Round 60
Sgt Siler (& his wrench) <===== Eliminated Round 59
Maj Paul Davis <===== Eliminated Round 58
Dr Bill Lee <===== Eliminated Round 57
Col Dave Dixon <===== Eliminated Round 56
Col Reynolds <===== Eliminated Round 55
Col Lionel Pendergast <===== Eliminated Round 54
Heimdall <===== Eliminated Round 53
President Hayes <===== Eliminated Round 52
Lya <===== Eliminated Round 51
Malcolm Barrett <===== Eliminated Round 50
Catherine Langford <===== Eliminated Round 49
Osiris/Sarah Gardener <===== Eliminated Round 48
Yu <===== Eliminated Round 47
Cassandra Fraiser <===== Eliminated Round 46
Col Chekov <===== Eliminated Round 45
Klorel/Skaara <===== Eliminated Round 44
Fifth <===== Eliminated Round 43
Lt Graham Simmons <===== Eliminated Round 42
Apophis <===== Eliminated Round 41
Col Makepeace <===== Eliminated Round 40
Rya'c <===== Eliminated Round 39
Martouf/Lantash <===== Eliminated Round 38
Lt Elliot/Lantash <===== Eliminated Round 37
Gen Hank Landry <===== Eliminated Round 36
Ernest Littlefield <===== Eliminated Round 35
Col Paul Emerson <===== Eliminated Round 34
Richard Woolsey <===== Eliminated Round 33
Nirrti <===== Eliminated Round 32
Oshu <===== Eliminated Round 31
Gen Vidrine <===== Eliminated Round 30
Lt Jennifer Hailey <===== Eliminated Round 29
Oma Desala <===== Eliminated Round 28
Camulus <===== Eliminated Round 27
Anubis <===== Eliminated Round 26
Herak <===== Eliminated Round 25
Ishta <===== Eliminated Round 24
Heru'ur <===== Eliminated Round 23
Loki <===== Eliminated Round 22
Amaterasu <===== Eliminated Round 21
Cronus <===== Eliminated Round 20
Garshaw <===== Eliminated Round 19
Chaka <===== Eliminated Round 18
High Chancellor Travell <===== Eliminated Round 17
Omac <===== Eliminated Round 16
Sokar <===== Eliminated Round 15
Amonet/Sha're <===== Eliminated Round 14
Tuplo <===== Eliminated Round 13
Hathor <===== Eliminated Round 12
Narim <===== Eliminated Round 11
Sen. Robert Kinsey <===== Eliminated Round 10
Dr Carolyn Lam <===== Eliminated Round 9
Per'sus <===== Eliminated Round 8
Col Frank Simmons <===== Eliminated Round 7
Gerak <===== Eliminated Round 6
Vala Mal Doran <===== Eliminated Round 5
Zipacna <===== Eliminated Round 4
Lt Col Cameron Mitchell <===== Eliminated Round 3
Shaunac <===== Eliminated Round 2
Anise/Freya <===== Eliminated Round 1
-------------------------------------------------
Current Round : 73
Gateworld Omnipedia : Characters
(thanks scarimor for the link idea)
Comment