Old news, but I just ran across the information.
From SF Scope:
http://sfscope.com/2007/07/scribe-aw...or-tieins.html
Scribe Awards for Tie-Ins
By Ian Randal Strock July 31, 2007
The International Association of Media Tie-In Writers used the occasion of the just-concluded San Diego ComicCon to annonce the winners of their annual Scribe Awards. They give awards in five categories, and, in addition to the winners, below are also listed the other nominees.
Best Speculative Fiction Novel—Adapted: Superman Returns by Marv Wolfman
The other nominees were:
Slaine: The Exile by Steven Savile
Toxic Avenger: The Novel by Lloyd Kaufman & Adam Jahnke
Ultraviolet by Yvonne Navarro
Underworld: Evolution by Greg Cox
Best Speculative Fiction Novel—Original: Thirteen Days of Night: Rumors of the Undead by Jeff Mariotte & Steve Niles
The other nominees were:
Star Trek Crucible: McCoy—Provenance of Shadows by David R. George III
Stargate Atlantis: Exogenesis by Sonny Whitelaw & Elizabeth Christensen
Warhammer: Faith and Fire by James Swallow
Warhammer: Orc Slayer by Nathan Long
Best General Fiction Novel—Adapted: Snakes on a Plane by Christa Faust
The other nominee was:
The Pink Panther by Max Allan Collins
Best General Fiction Novel—Original: Las Vegas: High Stakes Game by Jeff Mariotte
The other nominees were:
CSI New York: Blood on the Sun by Stuart Kaminsky
Mr. Monk Goes to Hawaii by Lee Goldberg
Oakdale Confidential: Secrets Revealed by Alina Adams
Young Adult—All Genres: Best Novel: Buffy the Vampiure Slayer: Portal Through Time by Alice Henderson
The other nominees were:
Alias APO: Strategic Reserve by Christina York
Dragonlance: Warrior's Heart by Stephen Sullivan
Knights of the Silver Dragon: Prophecy of the Dragons by Matt Forbeck
From SF Scope:
http://sfscope.com/2007/07/scribe-aw...or-tieins.html
Scribe Awards for Tie-Ins
By Ian Randal Strock July 31, 2007
The International Association of Media Tie-In Writers used the occasion of the just-concluded San Diego ComicCon to annonce the winners of their annual Scribe Awards. They give awards in five categories, and, in addition to the winners, below are also listed the other nominees.
Best Speculative Fiction Novel—Adapted: Superman Returns by Marv Wolfman
The other nominees were:
Slaine: The Exile by Steven Savile
Toxic Avenger: The Novel by Lloyd Kaufman & Adam Jahnke
Ultraviolet by Yvonne Navarro
Underworld: Evolution by Greg Cox
Best Speculative Fiction Novel—Original: Thirteen Days of Night: Rumors of the Undead by Jeff Mariotte & Steve Niles
The other nominees were:
Star Trek Crucible: McCoy—Provenance of Shadows by David R. George III
Stargate Atlantis: Exogenesis by Sonny Whitelaw & Elizabeth Christensen
Warhammer: Faith and Fire by James Swallow
Warhammer: Orc Slayer by Nathan Long
Best General Fiction Novel—Adapted: Snakes on a Plane by Christa Faust
The other nominee was:
The Pink Panther by Max Allan Collins
Best General Fiction Novel—Original: Las Vegas: High Stakes Game by Jeff Mariotte
The other nominees were:
CSI New York: Blood on the Sun by Stuart Kaminsky
Mr. Monk Goes to Hawaii by Lee Goldberg
Oakdale Confidential: Secrets Revealed by Alina Adams
Young Adult—All Genres: Best Novel: Buffy the Vampiure Slayer: Portal Through Time by Alice Henderson
The other nominees were:
Alias APO: Strategic Reserve by Christina York
Dragonlance: Warrior's Heart by Stephen Sullivan
Knights of the Silver Dragon: Prophecy of the Dragons by Matt Forbeck
Comment